czwartek, 2 czerwca 2011

Venom Pool

Dość mało osób wie co to, lub też jak skuteczny może być Venom Pool. Postaram się opisać ten rodzaj armii z jego plusami i minusami, oraz przykładowymi rozpiskami.

Najkrócej mówiąc Venom Pool to rozpiska opierająca się na dużej ilości venomów. Taka armia charakteryzuje się typową dla DE delikatnością (nadal pancerz 10 i open topped), oraz małymi oddziałami, które stanowią trzon naszej armii. Zalety? Za 65 pkt (czyli z wykupionym drugim Splinter Cannonem) mamy pojazd strzelający 12 razy na 36" nawet po ruchu na 12", co daje nam praktycznie 48" zasięgu. Dodatkowo pojazd ma duży czynnik upierdliwości: jest niski - ładnie chowa się za niezbyt wysokimi ruinami; ma wbudowanego inva 5+ - oj, wielu przekonało się jak bardzo nieprzyjemna to obrona.

Jak wspomniałem w poprzednim artykule taka armia dobrze łączy się z Kabalem, ze względu na truebornów - 3 blastery, które dzięki venomowi mają zasięg około 33" potrafią zaboleć przeciwnika. Dodatkowo typowe nadzienie naszego przerobionego vypera to 5 warriorów (zwykle dobrym pomysłem jest blaster - możemy otworzyć nim transport, a potem ostrzelać jego zawartość). Należy pamiętać, że możemy używać venomów jako mobilnej kartonowej fortecy - ruch 6" po czym strzela nie tylko pojazd, ale i cała wkładka. Można oczywiście upychać w nich także wyche i wracki, ale w tym wypadku musimy wejść w zasięg rapid fire, a to może nas zaboleć.

O czym nie można zapomnieć w Venom Poolu to oddziały przeciw pancerne. Ravager, scourge i trueborni to konieczność, aby nasze ruchome pestkownice mogły osiągnąć pełną skuteczność, a często także nie umrzeć szybką śmiercią.

Przykładowa rozpiska na 1800 pkt

HQ:
Haemonculus (Liquifier) 60
Haemonculus (Shattershard, venom blade) 70

Elite:
3x Trueborn (3xblaster) 81
+Venom (2x cannon) 65

3x Trueborn (3xblaster) 81
+Venom (2x cannon) 65

3x Trueborn (3xblaster) 81
+Venom (2x cannon) 65

Troops:
5x Warriors (blaster) 60
+Venom (2x cannon) 65

5x Warriors (blaster) 60
+Venom (2x cannon) 65

5x Warriors (blaster) 60
+Venom (2x cannon) 65

7x Wyches (Hekatrix - Agoniser, haywire) 114
+Raider 60

7x Wyches (Hekatrix - Agoniser, haywire) 114
+Raider 60

FA:
3x Reavers (blaster) 81
3x Reavers (blaster) 81

HS:
Ravager (FF) 115
Ravager (FF) 115
Ravager (FF) 115

Jest to Venom Pool, choć jak na te punkty mógłby być nieco ostrzejszy, no ale jest to rozpiska którą byłem na DMP, więc przykład już sprawdzony.
Trzonem armii jest sześć venomów wypełnionych blasterami, uzupełnieniem są trzy ravagery z lancami, które ostrzeliwują: a)pojazdy b)ciężką piechotę (obliteratory, paladyni, etc); Dwa homosie dają FnP wychom, ale to jest część armii, która nie służy do ataku, a jedynie dobijania wroga, który podejdzie za blisko. Wyjątkiem jest szarża na drednoty, które w innym wypadku mogły by uszkodzić nasze pojazdy. Na koniec motorki - zwykle latają szukając celu dla blastera, często turbo boostując.
Rozpiska sprawdziła się fajnie tak na eldarów, jak i na chaos, ale jest kilka rzeczy które bym w niej zmienił. Prawdopodobnie ograniczył bym wyche do 2x5 być może w venomie. Skuteczność tego oddziału w mojej armii i tak zwykle opiera się na agoniserze i granatach. Po drugie zmieniłbym haemonculusów na Archona, a o ile to możliwe wyskrobał punkty na Vecta.

Tak więc w skrócie - Venom Pool to co najmniej 50 pestek czystego ownowania piechoty na turę. Już niedługo turniej na 1000 pkt, więc spodziewajcie się rozpiski i skróconego raportu po samym evencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz